Świat druków otwiera przed nami nieograniczone możliwości kreacji i planowania wyjątkowych kolekcji odzieży. Z printów możemy uczynić nasz znak rozpoznawczy, dopełnić nimi projekty, sprawić, że sukienki czy bluzki przez nas uszyte nabiorą niepowtarzalnego charakteru. Druki są bez wątpienia dziełem sztuki tekstylnej. Są zarazem środkiem wyrazu projektanta jako rzemieślnika i artysty. Deseń dobrze dobrany do materiału, z którego szyjemy odzież, może być prawdziwym game changerem w interpretacji klientów naszej kolekcji jako spójnej całości. Dlatego warto rozważyć włączenie różnorodnych druków do planowanego modowego asortymentu.

Rodzaje druków

Ogólnie temat ujmując, możemy wyróżnić następujące typy druków: druk mokry, druk transferowy oraz druk digitalowy.

1) Druk tzw. mokry:
a) Rotary – jest to druk bębnowy. W specjalnym bębnie drukującym wycinane są wzory, które chcemy nadrukować na tkaninie.
b) Screen print – wzór wytrawiany jest kwasem na specjalnej tablicy, która następnie odciska deseń na materiale, tłocząc przez specjalne dysze barwniki.

Omawiany typ druku ma pewne ograniczenia i wady. Ilość użytych do projektów kolorów nie powinna przekroczyć 8-12 odcieni. Ze względu na wypłukiwanie barwników w procesie drukowania, szkodliwe substancje trafiają do środowiska, szkodząc mu. Obowiązują tu także wysokie minima ze względu na ręczne przygotowywanie wzorników. Lewa strona zadrukowanej tkaniny nie jest jednolita, ponieważ przebija przez nią nadrukowany na prawej stronie deseń.

2) Druk transferowy – przygotowuje się specjalną rolę papieru, na który naniesiony jest zaprojektowany wzór. Proces drukowania możemy obrazowo przyrównać do nakładania na tkaninę tzw. kalkomanii. Metodą tą drukuje się zwykle poliestry oraz mieszanki z minimum 80% zawartością poliestru. Ma to związek z zastosowanymi barwnikami w tym sposobie drukowania, które to są kompatybilne jedynie z włóknem poliestrowym. Stosowane barwniki powinny posiadać certyfikat Oeko-tex Standard 100, dzięki czemu możemy mieć pewność, że są bezpieczne dla skóry i środowiska. Należy dołożyć staranności, by plik z przygotowanym do druku wzorem opracowany był w układzie raportu. Nie można wydrukowanych w ten sposób materiałów prać chemicznie, ponieważ barwniki wchodzą wtedy w reakcję z chemicznymi odczynnikami, niszcząc druk.

3) Druk digitalowy – tkaniny i dzianiny drukuje się z w specjalnych drukarkach igłowych, proces ten można przyrównać do wykonywania tatuażu. Dzięki możliwości użycia różnorodnych barwników druk może zostać naniesiony zarówno na materiały poliestrowe, jak i wiskozowe czy bawełniane. Tkanina przeznaczona do drukowania musi być odpowiednio przygotowana, np. sprana, dzięki czemu otrzymuje się, tzw. surówkę pozbawioną wszelkich chemikaliów. Zadrukowane w ten sposób tkaniny poddawane są procesom wykończeniowym, np. stabilizacji, przez co proces może się wydłużyć względem druku transferowego. Ze względu na możliwości produkcyjne drukarni, musimy wziąć pod uwagę, że drukowanie omawianą metodą należy zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem.

Zaletami druku digitalowego jest z pewnością niskie minimum produkcyjne, ze względu na łatwość przygotowania wzornika, oraz szybkość realizacji projektu. Dodatkowym atutem jest nieograniczona możliwość kreowania wzorów i używania nielimitowanej palety kolorów.

Wydrukowane desenie są 1:1 przeniesione z projektu na materiał. W gotowym produkcie widać najsubtelniejsze niuanse wzoru oraz odcieni barw. W związku z tym bardzo ważne jest, by przygotowany do druku plik pozbawiony był wszelkich niepotrzebnych kresek, kropek, itp.

Druki wykonane metodą digital oraz transferem są odporne na ścieranie, bardzo trwałe i charakteryzują się dużym wysyceniem koloru. Dobra praktyka drukowania tkanin sugeruje, by zawsze najpierw zamówić kupon próbny. Można sprawdzić wtedy wszystkie newralgiczne parametry zadrukowanej tkaniny, np. wykurcz, zachowanie po praniu itd.

Dużym plusem druków digitalowego i papierowego jest dbałość o środowisko naturalne, ponieważ nie ma potrzeby używania podczas tych procesów wody, a co za tym idzie, brak jest jakichkolwiek szkodliwych wycieków do przyrody.

Dbając o jak największy komfort klientów i szybkość realizacji projektów, czasami sugerujemy rozważenie współpracy zagranicznej przy drukowaniu tkanin naturalnych. Praca z drukarniami w Turcji przebiega bezproblemowo, zaś produkcja często zajmuje mało czasu z uwagi na permanentną dostępność surówki.

Najważniejsze trendy w printach

Trendy na sezon wiosna/lato 2024 według Première Vision:

  1. Wzory geometryczne – geometria narysowana odręcznie, wyklejanki, druki blokowe, mozaiki i kalejdoskopy, malownicze kratki.
  2. Wibrujące kwiaty – pełne życia kwiaty, kwiaty narysowane ręką dziecka, wyraziste i jasne rośliny, florystyczne gryzmoły.
  3. Monochromatyczne wycinki – abstrakcje utrzymane w dwóch odcieniach, uproszczone sylwetki, atramentowe kwiatowe plamy, inspirujące drzeworyty, powycinane liście.
  4. Printy płytkowe – prosty, regularny wzór wzięty z ozdobnych kafelków, inspiracje marokańskimi płytkami, egzotyczne mandale, wzory graficzne w tropikalnym klimacie.
  5. Szklarniowe rośliny – wzór szczotkowanego liścia, ręcznie rysowane liście palmy, tropikalna florystyka, klimat lasu deszczowego.
  6. Ziemistość – naturalne tekstury, odciski liści, popękana ziemia, żyłki naturalnego kamienia, marmur.

Trendy na sezon jesień/zimę 24/25 według Première Vision:

  1. Kwiatowe cienie – Rozmazane kwiaty, atramentowe kwiaty, ciemne, mocno nasycone odcienie, miękkie, opływowe krawędzie, kontrastowe kwiatowe kształty.
  2. Florystyczne rysunki – monochromatyczne rysunki kwiatowe, proste kształty układające się w kwiaty, liniowe rysunki, liście narysowane tuszem, spokojne i jednolite połączenia wzorów i kolorów, wybielone liście.
  3. Sztuka abstrakcyjna – spontaniczne pociągnięcia pędzlem, krople i ciapki z farby, rozmyte wzory niczym uchwycone w ruchu, duże nasycenie kolorów.
  4. Kreseczki – cieniowanie za pomocą ściśle narysowanych równoległych linii, nieregularne kreski, jodełki, kreskowane abstrakcje, kreskowanie w kratkę.
  5. Zaciszny ogród – świecące kwiaty na ciemnym tle, kwiaty zebrane ciasno, bukiety kwiatów, ciemne liście, nocny i tajemniczy ogród, realistyczna szeroko pojęta botanika.
  6. Kolistość – nakładające się na siebie sfery, połączone ze sobą pierścienie, owalne plamy, smugowe okręgi, zaokrąglone smugi.

Możliwość nadrukowania praktycznie dowolnej tkaniny lub dzianiny w wymarzony, specjalnie przygotowany na indywidualne zamówienie wzór, daje nieograniczone pole dla artystycznej wolności w branży odzieżowej. Dzięki nowoczesnym, bezpiecznym dla człowieka i środowiska metodom druku, proces ten przebiega sprawnie i satysfakcjonująco, zarówno dla producentów, jak i odbiorców modowych kolekcji.