Przeglądając katalogi fashion oraz kolekcje projektantów mody prosto z wybiegów Paryża czy Mediolanu, wyróżnić można kilka dominujących trendów na nadchodzący sezon jesienno-zimowy 24/25. Zapraszam do lektury. Kolejność opisywanych modowych punktów zaczepienia jest jak zwykle przypadkowa.
1. Top kolory:
• Intensywna rdza – Ciepły i bogaty odcień Intense Rust to kolor bliski odcieniom ziemi, pełen ciepła i spokojnych tonów. Wyraża autentyczność, cichy luksus i promuje powrót do klasycznego designu.
• Śliwka – Midnight Plum to mocny ciemny fiolet, garściami czerpiący z kosmicznych inspiracji. Jest tajemniczy i undergroundowy, a zarazem kuszący mroczny. Pozwala oderwać się od codzienności, jest wyrazem wzrastającej potrzeby eskapizmu wśród użytkowników mody.
• Szarość – Sustained Grey to neutralny i ponadczasowy kolor. Zachęca do zachowywania równowagi, skupienia oraz znalezienia złotego środka. Symbolizuje praktyczność i niezawodność.
• Matcha – Cool Matcha to spokojny, stonowany kolor, działający kojąco i podkreślający związek człowieka z naturą. Łączy w sobie roślinną zieleń oraz uspokajający umysł pastel.
• Apricot crush – niekwestionowany kolorystyczny hit całego roku 2024.
2. Printy:
• Total bloom – kwiaty duże i małe, łączki i rozmazane kwietne kształty, flora od stóp do głów. Głównie na ciemnym tle. Wzory allover. Pojawiają się także uproszczone rysunki kwiatów, wyglądających niczym narysowane tuszem.
• Kraty – kratkowy total look jest jednym z najczęściej spotykanych loków proponowanych na jesień-zimę. Preferowane są duże kraty, unika się kontrastów. Do łask wraca tartan i kraty ton w ton.
• Abstrakcja – spontaniczne pociągnięcia pędzlem, rozmycie i bazgroły, drobne punkciki i minimalistyczne desenie. Kosmos w ujęciu makro i mikro.
• Grafika – Nieregularne kreski, linie jodełkowe i zygzakowate, druki rodem z lat 70-tych. Pojawiają się także owalne plamy, nakładające się na siebie sferycznie.
• Ornamenty – desenie pikselowe, paisleye i arabeski, wzornictwo w norweskim stylu, nowoczesne runy.
3. Skóry – zapanuje istny szał na wszystko, co zrobione ze sztucznej skóry. Będziemy ubierać się w skórzane kurtki, spódnice, sukienki, topy, spodnie i płaszcze. Mile widziane są skóry lakierowane. Wszelkie suwaki, przeszycia, kieszenie, drapowania i fikuśne guziki będą idealnym uzupełnieniem skórzanego looku. Nie zaszkodzi wężowy lub inny gadzi druk na skórze.
4. Chanelki z metaliczną nitką – kolejny raz docenimy niezaprzeczalny urok klasyki w wykonaniu tkanin inspirowanych stylem Chanel. Mile widzianym urozmaiceniem znanego materiału będzie metaliczna nitka bądź srebrna luz złota folia, tworząca stylowe przetarcia.
5. Futra – uwielbiane przez wiele z nas sztuczne futra będą wyraźnie triumfowały w nadchodzącym jesienno-zimowym sezonie. Najchętniej zakładane powinny być futra z długim włosem, drukowane w zwierzęce cętki i nietuzinkowo wybarwione, np. w odcieniu lilakowego różu czy kamiennego beżu. Duży nacisk kładzie się na Alpakę.
6. Welur – dzianina, która broni się sama każdego sezonu, lecz tym razem pojawia się w welurowym trendzie pewne urozmaicenie. Projektanci stawiają na fikuśne modyfikacje, np. wszelkiego rodzaju drapowania i gniecenia, żakardy i jedwabny połysk.
7. Połysk – najlepiej, jeśli materiał wygląda na satynowany, ma szklany połysk, błyszczy przede wszystkim złotem, ale też srebrem. Pojawia się tzw. „plastic look” – w pikówkach, lakierowanych skórach czy tkaninach wodoodpornych z nylonu. Nawet futro powinno mieć wplecione metaliczne nitki we włosy. Cekiny i ćwieki jak najbardziej na TAK!
8. Transparentność – mega hitem będzie koronkowy lub gipiurowy total look w kwiatowy deseń. Długie, obcisłe sukienki z białej koronki to must have! Popularnością powinny cieszyć się siatki, mesh wypalany, szyfon posypany złotą posypką i kwiatowe aplikacje 3D na przeźroczystym materiale.
9. Formy – preferowane są przede wszystkim sukienki i spódniczki w wersji bardzo mini i w formie bodycon, ale też projektanci tacy jak Prada, Belmain czy Ferragamo nie stronią od obszernych maxi spódnic z koła. Workowate spodnie lub cygaretki o skróconej nogawce też będą na topie. Spodnie typu bootleg muszą mieć wysoki stan i ekstremalnie długie nogawki. W sukienkach w wersji wieczorowej pokazujemy nasze pępki – skrócone topy i wycięcia nadal będą się cieszyć sporą popularnością. W marynarkach warto będzie postawić na podkreślenie ramion, krój oversize i stonowaną kolorystykę. Trencze wyróżnią się wielkimi klapami, będą zapinane pod samą szyję i powinny mieć elementy, które można odpiąć.
10. Kontynuacja DENIMowego trendu – jeans nadal będzie jednym z głównych materiałów na sezon jesień-zima 24/25, powinien on jednak wyglądać na nieco znoszony i podniszczony. Poprzecierany, porozdzierany, wybielony – stylizowany na zużyty. Świetnie, jeśli połączony jest z futerkiem lub innym materiałem, kontrastującym z denimem fakturą i kolorem. Prawdziwym hitem są denimowe „garnitury” – spodnie + kurtka.
Przyjrzeliśmy się modowym prognozom na nadchodzący wielkimi krokami sezon jesień-zima 24/25. Warto wspomnieć jeszcze o dopełniających stylizacje dodatkach, takich jak: wielkie kokardy (szczególnie przy szyi), sznurowania, aplikacje, wyglądające niczym zrobione z plastiku, czy błyszczące, biżuteryjne elementy (np. łańcuszki, broszki), itp. Projektanci zdają nam się przekazywać jedną nadrzędną zasadę, kierującą trendami na zimę – mamy czuć się otuleni, bezpieczni i pewni siebie. A odrobina błysku jeszcze nigdy nikomu nie zaszkodziła.